Rendre írnak-hívnak-panaszkodnak ismeretlen ismerőseim hogy a Fogyasztóvédelem így meg úgy, hogy megbírságolták őket, hogy így nem lehet élni, állandóan csesztetik őket. És amikor megmutatják a végzést, hogy milyen hiányosságot talált náluk a felügyelet, teljesen igazat kell adjak nekik.
Mármint a fogyasztóvédelemnek.
Elképesztő, hogy a cégek mennyire nincsenek tisztában a jogi kötelezettségükkel - pedig ma már ezer és egy fórumon megjelent, melyek azok az alapvető szabályok, amelyeket be kell tartaniuk. Az egyik slágertéma "az elállás joga". Pedig a rendelkezés teljesen egyértelmű: a magyarországi vevők 8 munkanapon belül indoklás nélkül elállhatnak a vásárlástól. Egyszerűen visszaküldi hozzánk a terméket, és mi szó nélkül visszatérítjük a termékek és a szállítási költségek árát is. Ezt a rendelkezést kifejezetten azzal a szándékkal hozta a törvényalkotó hatóság, hogy a vásárló annak ellenére is biztonsággal vásárolhasson, hogy fizikailag nem láthatja, nem tapinthatja meg a terméket a vásárlás előtt.
Talán az alapszabályt ismerik is a kereskedők, ám sokan nem adják vissza az eredeti kiszállítási díjat (talán ez az egyik leggyakoribb bírságolási pont), illetve kikötik, hogy csak az eredeti, bontatlan csomagolásban veszik vissza a terméket. Márpedig ez már nem felel meg az előírásnak, a vásárlónak ugyanis joga van kipróbálni - azaz használni - a terméket.
Ciki a kereskedőnek, jó a vásárlónak.
Ciki, mert a vásárló visszaélhet a törvénnyel, például elektronikai termékek esetében egy hétig használja a videokamerát, esetleg játszóházat vesz, majd a szombati zsúr után visszaküldi, mondván nem ilyenre gondolt. Előfordul. A névtelenség, az arctalanság könnyen csábítást enged "az erő sötét oldalának", de nem ez a jellemző. A vásárló tökéletes biztonságban vásárolhat a neten, hiszen semmilyen kötelezettség nem terheli. És számunkra, kereskedők számára ez a legfontosabb, hiszen így bővül a piacunk, így tudunk egyre több és több vásárlót elcsábítani az "offline" boltokból.